Potencjał Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Działalność ogólna Wydziału EEIA Politechniki Łódzkiej zawarta jest w następującej tematyce:
W niezbędnym zakresie cała ta działalność może być ukierunkowana na potrzeby transportu szynowego.
W 2005 roku Ministerstwo Nauki i Informatyzacji nadało Wydziałowi Elektrotechniki i Elektroniki jako całości, status Centrum Doskonałości. To wyróżnienie, przyznane niewielu wydziałom krajowych uczelni, podsumowało wieloletnią pracę kadry naukowo – dydaktycznej i administracyjnej, włożoną w ciągłą modernizację badań naukowych oraz procesu kształcenia. Strategicznym celem Wydziału – Centrum Doskonałości jest stworzenie nowoczesnego ośrodka akademickiego integrującego środowisko naukowe, techniczne i edukacyjne Makroregionu Łódzkiego w obrębie uprawianych kierunków kształcenia i nauki. Najlepszym kryterium oceniającym poziom dydaktyki na Wydziale jest zapotrzebowanie na rynku pracy na jego absolwentów. Zespoły badawcze uczestniczą corocznie w pracach nad kilkoma grantami międzynarodowymi i kilkudziesięcioma grantami krajowymi.
Ścisła współpraca z przemysłem owocuje corocznie licznymi wynalazkami i patentami np:
Badania przeprowadzone nad innowacyjnością przedsiębiorstw dowiodły, że największą efektywność uzyskuje się w przypadku współpracy jednostek badawczych i wdrożeniowych na poziomie regionalnym. W tego typu współpracy bierze również WEEIA, a efektem są liczne nagrody uzyskane przez jednostki naukowe lub pracowników Wydziału, często przyznawane na renomowanych, międzynarodowych targach i konferencjach, w postaci kilkudziesięciu medali na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków oraz Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Struktura organizacyjna Centrum Doskonałości – Wydział Elektrotechniki i Elektroniki (CD - WEEIA) Politechniki Łódzkiej, pokrywa się z dotychczasową strukturą Wydziału. Należy podkreślić, że w Politechnice Łódzkiej funkcjonuje od lat sprawny system organizacyjny pozwalający na łatwe tworzenie i funkcjonowanie interdyscyplinarnych zespołów badawczych, których uczestnicy pochodzą z różnych instytucji. Wydział współpracuje z wieloma renomowanymi firmami z obszaru elektrotechniki, elektroniki, optoelektroniki, informatyki i automatyki, co potwierdzają liczne certyfikaty i dyplomy.